FLUSSNETZ-2D

A vízügyi területeken – ha vannak ilyenek – a folyó keresztmetszeti profilját alapvetően be kell vonni a háló kialakításába. Itt abból kell kiindulni, hogy az ehhez szükséges partvonal digitális formában, 3-dimenziós vonalláncként rendelkezésre áll (azaz a partvonalat nem a tárgyi szoftver fogja szolgáltatni).


A folyómeder-háló több automatizált lépésben készül oly módon, hogy viszonylag rövid idő alatt hosszú folyószakaszok dolgozhatók fel. A háló elkészítése ekkor az SMS program alkalmazásával és más külső interfész programok segítségével történik.


A földfelszíni folyófelmérés profiladatai legtöbbször DXF formátumban állnak rendelkezésre. A következő lépésben az SMS programban (térkép modul) megtörténik a folyóprofilok partvonallal történő automatikus metszetképzése és úgynevezett „derékszögű foltok” (Rectangular Patches) keletkeznek.

1. megjegyzés: A folyóprofilok szükség szerint meghosszabbíthatók azért, hogy a metszetképzés megvalósulhasson.
2. megjegyzés: A partvonal helyett a háló készítése során esetleg a part rézsűjének felső pereme is használható.

 

1. ábra: Vízszakasz a partvonallal és a folyóprofilokkal.

 

2. ábra: A folyóprofilok és a partvonal metszetképzése az SMS programmal.

 

A partvonalat ezt követően ki kell egészíteni azért, hogy folyamatos (megszakítások nélküli) futása legyen (2. ábra). A partvonal maradék részét, amelyre nem volt szükség a háló előállításához, a legjobb eltávolítani. Ezek után poligonok alakíthatók ki (lásd a 3. ábrát).

3. ábra: Kialakított poligonok („foltok“).

 

A pontok szétosztása automatikusan történik egy külső interfész programmal a HYDRO_AS-2D követelményei szerint. Ezek szükség esetén az SMS programban utólag feldolgozhatók, mielőtt a „foltokból“ a SMS a „Feature Objects „Map -> 2D Mesh““ paranccsal automatikusan számítási hálót generál.

4. ábra: Háló előállítása poligonokból („foltokból“) az SMS program térkép moduljában.